ANA SAYFA HABER FORUM SOHBET RESİM VİDEO ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM ÜYE OL ÜYE GİRİŞİ
Çankırı Tarihi
İlk Yerleşimler Ve Yazılı Tarihin Başlangıcı
Anadolu Selçukluları Dönemi
Osmanlı Dönemi
Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesinde Çankırı
Mütareke ve Milli Mücadele
ATATÜRK Çankır'da
Çankırı Yaran
Yaran Nedir
Orta Oyunları
Muhakeme Usulleri
Yarandan Evlenenler Olur İse
Başağaların Ocak Yakması
Reklam
Çankırı İlçeleri
Atkaracalar
Bayramören
Çerkeş
Eldivan
Ilgaz
Kızılırmak
Korgun
Kurşunlu
Orta
Şabanözü
Yapraklı
Çankırı Tarihi Yerler
Ulu Camii
Tuz Mağarası
Taş Mescit
Çivitçioğlu Medresesi
Çankırı Kalesi
Çan Saati
Çankırı Evleri
Çankırı Hamamları
Çankırı Kültür Ve Sanat
El Sanatları
Çankırı Düğünleri
Sünnet Düğünleri
Çankırı Folkloru
Yöresel Kıyafetler
Çankırı Türküleri
Çankırı'da Spor
Kış Sporu
Avcılık ve Atıcılık
Yamaç Paraşütü
İstatistik
Bugün  Toplam 
 Tekil 10  38817 
 Online
 IP 54.147.244.185 
Site Duyuru
ÇANKIRI TANITIM WEB SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ ÇANKIRI'DAN DÜNYAYA AÇILAN PENCERE
Çerkeş

ÇERKEŞ
a)-Tarihi ve Coğrafi Yapısı

           

Çok eski bir tarihe sahip olan Çerkeş ilçesi eski Bağdat yolu üzerinde kurulmuş, 1414 yılında Çankırı ili ile birlikte Osmanlı topraklarına katılmış olup, 1860 yılında kaza olarak teşkilatlanmıştır.

 

            Çerkeş, Doğu Karadeniz’i İstanbul’a bağlayan E-80 Devlet Karayolu ve Ankara-Zonguldak demiryolu üzerinde kurulu bulunup, Ankara ile direkt karayolu bağlantısı vardır.

 

            Doğusunda Atkaracalar, batısında Eskipazar ve Gerede, kuzeyinde Ovacık, Güneyinde Kızılcahamam ilçeleri vardır. Deprem kuşağı üzerinde bulunan ilçenin yüzölçümü 990 km2 olup ortalama rakımı 1119 m’ dir. Belde iklimi karasal olup, kış ayları kar yağışlı ve uzun süreli olmaktadır.

 

b)-Nüfus Durumu

 

            Adrese dayalı nüfus sayımına göre İlçenin toplam nüfusu 14.600 olup, bu nüfusun 8.572’i  İlçe Merkezinde, 6.028 i ise köylerde yaşamaktadır.

 

           Nüfusun % 20’i tarım ve hayvancılıkla, % 30.u esnaf-sanatkar, emekli, % 50 i ise işçi ve memurdan oluşmaktadır.

 

            İlçemizde Aytaç kırmızı Et Entegre Tesislerinin (370 kişi) , Aytaç Bozok Beyaz et Tesisinde (320 kişi),  Hey Tekstil (372 kişi) çalıştırıyor olması issizliği azaltmış, hatta çevre ilçelerden ( Kızılcahamam, Ovacık, Eskipazar, Orta v.b) ilçemize çalışmak için gelen işçilerin olması Çerkeş’imizin göç veren bir ilçe durumundan çıkartıp göç alan bir ilçe yapmıştır.

           

 c)-İdari Durumu

 

İlçemiz Belediyesi sınırları içerisinde 10 mahalle, Saçak Belde Belediyesinde ise 2 mahalle bulunmakta olup;  51 köyümüz ve bu köylere  bağlı olarak  40 tane mahallemiz bulunmaktadır.

 

             2008 yılı Nüfus sayımı sonuçlarına göre İlçemize bağlı 45 köyümüzün nüfusu 150’nin altındadır.

 

d)-Sosyal Durumu

 

İlçemizde (906) kişi Bağ-Kur, (834)  kişi SSK , (418) kişi de Emekli Sandığından emekli maaşı almaktadır. Ayrıca (693) kişi de 2022 sayılı kanun uyarınca Yaşlılık maaşı almaktadır. Buna yenilenen Yeşilkart sahibi (634) kişi de eklendiğinde nüfusun büyük bir kısmının aynı zamanda Devletin sosyal güvence çatısı altında olduğu görülmektedir.

 

 2008 yılı sonu itibariyle  646 kişiye 81.850 TL yiyecek, 500 kişiye (760 ton kömür) yakacak, 22 kişiye 3.550 TL sağlık, 433 kişiye 38.950 TL eğitim yardımı, 5 kişiye 16.559 TL barınma, muhtelif kişilere 9.245 TL çeşitli yardımlar 1 kişiye 500 TL  olmak üzere Toplam : 258.397 TL yardım yapılmıştır.    

           

e)-Eğitim ve Kültür Durumu

           

Eğitim çağındaki toplam nüfusun yaklaşık %98’ i okur-yazardır. Yaklaşık %2 civarındaki okur-yazar olmayan vatandaşların yaş ortalaması 60 yaşın üstündedir.

 

İlçemizde 1  lise, 1 Anadolu Lisesi, 1 Sağlık meslek Lisesi, 1 Anaokulu  ve 3 ilköğretim okulu mevcuttur. Ayrıca 3 köyümüzde de ilkokul açık bulunmaktadır.

 

            2008-2009 Öğrenim Yılındaki

 

Öğrenci sayısı                                                

Okul öncesi                     :            111                 

İlköğretim                       :         1677      

Ortaöğretim                    :           504           

Toplam                          :         2292

 

İlköğ. Derslik Sayısı        :             68 

Ortaöğ. Derslik Sayısı   :               26

Toplam Dersik Sayısı      :             94

 

İlköğr. Derslik Başına Düşen Öğrenci Sayısı:  25

Orta Öğr. Derslik Başına Düşen Öğr. Sayısı: 20

           

Öğretmen Sayısı:

 

            Branş Öğretmeni          : 65

            Sınıf Öğretmeni            : 34

             

Güzelyurt Köyünde bulunan ilköğretim okulunda 21 öğrenci öğrenim görmekte olup, diğer köylerimizde eğitim öğretim veren okul bulunmamaktadır. Diğer köylerimizde bulunan 381 öğrenci taşımalı eğitim kapsamında ilçemizdeki okullara gelip gitmektedirler.

 

            İlçemiz okullarında  65   branş ve   34    sınıf öğretmeni olmak üzere toplam 99  adet öğretmen mevcuttur.

 

 

f)- Ekonomik Durumu

 

Tarım ve Hayvancılık

 

            İlçemizin giderek sanayi kentine dönüşmesiyle son zamanlarda ilçemizde tarım ve hayvancılıkla uğraşanların ilçe nüfusuna oranı   %  20 lere kadar gerilemiştir.

İlçenin iklim koşulları ve kültür arazisinin çoğunluğunu mera ve çayır olması hayvancılığı ön plana çıkarmıştır. Tarım genelde hayvan yemi ve tahıl üretimine yöneliktir. İklim yapısı diğer tarımsal üretime imkan vermemektedir. Arpa, buğday, fiy, korunga gibi  ürünler ön sırayı alır.

 

            Hayvan yetiştiriciliğinin temeli mera hayvancılığına dayanır. Büyük ve küçükbaş hayvan olmak üzere ilçede hayvan potansiyeli oldukça iyidir. İlçemizde kurulu bulunan Hayvan Park ve Pazar kurumu büyük bir hayvan borsası oluşturmaktadır. Çevre il ve ilçelerden gelenler bu hayvan borsasından istifade etmektedirler.

 

Aytaç Dış Ticaret Yatırım Sanayi A.Ş nine Et Entegre tesisleri ile yem fabrikasının ekonomik hayatın temelini oluşturan hayvancılık ve yan ürünü olan tarımda belirgin bir  gelişme sağlamaktadır.

 

Bal üreticiliği önemli bir gelir kaynağı oluşturmaktadır. 

 

Sanayi ve Ticaret 

 

İlçemizin en önemli sanayi kuruluşları, Aytaç A.Ş, HEY Tekstil A.Ş, Özen Mobilya ve Güven Mobilya dır.Yaklaşık olarak Aytaç A.Ş de 700 kişi, HEY Tekstil A.Ş de 400 kişi, diğer fabrikalarımız ve işyerlerinde de 400 kişi istihdam edilmektedir.

 

 İlçemizde kurulma aşamasında olan  Organize Sanayi Bölgesinin İlimizin kalkınmadaki öncelikli yöre olması dolayısıyla ilgi çekeceği düşünülmektedir.

 

            Küçük Sanayi Sitesinde de bulunan  40 işyerinde esnaf marangozluk, oto tamirciliği, kaporta ve oto boyacılığı gibi işlerle  iştigal etmektedir.

 

 Ayrıca ilimizde  bakkal, market, seyyar manav (pazarcı), berber, kasap, hırdavatçı vb olmak üzere toplam (218) adet işyeri mevcuttur.

 

İlçemizin Akhasan ve Kiremitçi Köyü Yortan Mahallesinde Kizelkur (Diatomite) maden yatakları bulunmaktadır.

 

İstihdam ve İşsizlik

           

            İlçemizin teşvik kapsamına alınması ve yatırımcıların ilçemize yatırım yapması sonucu işsizlik sorunu giderilmiştir. Hatta çevre ilçelerden ilçemize çalışmak için gelen insanların sayısı hızla artmaktadır.

 

g)-Ulaştırma ve Altyapı Durumu

 

         -İlçemizde elektrik ve telefonu olmayan köy bulunmamaktadır.

 

            - Şebeke suyu olmayan köyümüz bulunmamakta olup; bunlara bağlı 7 mahallenin (Beymelik Köyü Göçük Mahallesi, Bozoğlu Köyü Sülük Yaylası, Çaylı Köyü Yörük Mahallesi, Gökçeler Köyü Bey Mahallesi, Kuzören Köyü Karakoca Mahallesi, Örenköy Dereyayla Mahallesi, Yıprak Köyü Kirenözü Mahallesi) suyu bulunmaktadır.Bu mahalleler çeşme suyu kullanmaktadır.

 

            -18 köy ile 8 mahallemizin kanalizasyonu vardır. 4 köy ile 1 mahallenin kanalizasyonu inşaat halindedir.

 

            -İlçe içinden E-80 karayolu ve Devlet Demir Yolu geçmektedir. Yolu olmayan köy ve mahalle bulunmamaktadır. 165 Km köy yolu asfalt, 232 Km köy yolu ise stabilizedir.

 

            -Köylerimizde ulusal televizyon kanallarının tamamı izlenebilmektedir.

 

 

2-MAHALLİ İDARELERİN DURUMU

 

a)Çerkeş Belediye Başkanlığı

 

Çerkeş 1860 yılında ilçe olmuş, Çerkeş Belediyesi 1876 yılında kurulmuştur.Belediye sınırları 8100 hektar olup, İmar alanı 1000 hektardır. İlçe merkezinde 10 mahalle kuruludur. Bunlar Karalar, Okçular, Kurtlar, İdris , Karamuklu, Yeni kent , İstasyon, Yenimahalle , Ulusu ve Cumhuriyet Mahalleleridir.

           

Genel Durum:

Belediye hizmetlerini aşağıda belirtilen personel ve araç parkı, bina ve hizmet donanımı ile yürütülmektedir.

 

Personel Durumu:

            20 Memur

            126 Geçici İşçi ve

           

 

Makine Araç Durumu::

 

Belediye hizmetleri 2 adet hizmet aracı, 3 damperli kamyon, 3 lastik tekerlekli kepçe, 4 adet itfaiye aracı,   1 adet vidanjör, 1 adet cenaze yıkama aracı, 3 adet temizlik traktörü ile yürütülmektedir.

 

Bütçe:

 

 2009 yılının bütçesi 10.800.000 TL dir.

                                                                       

Yürütülen Hizmetlerin Niteliği ve Amacı ve Daha İyi Yürütülmesi İçin Yapılması Gerekenler       

       

İçme suyu-Kanalizasyon

 

a- İçme Suyu: İlçemizin içme suyu ihtiyacı Ilıca ve Eymür kaynağından karşılanmaktadır. İçme suyu ve kanalizasyon ile ilgili olarak arıza, bakım, onarım ve yeni hat çalışmaları devam etmektedir.

b- Kanalizasyon: Mevcut şebeke  58 km ye ulaşmıştır.

 

 Sosyal işler :

 

Üç kuyu Mevkiinde bulunan Belediye Sosyal Tesis Binası çadırla kaplanmış olup düğün bahçesi olarak da halkın hizmetine sunulmuştur. İnönü caddesinde bulunan Düğün Salonunun ve Belediye Hamamının boya, badana ve bakımları yapılmıştır.

Yenikent Mahallesinde halkın spor yapabilmesi amacıyla halı saha, koşu bantı ve egzersiz aletlerinin bakımları tamamlanarak her an halkın kullanımına açık bulundurulmuştur. Bununla birlikte iki adet parka ek olarak egzersiz aletleri yerleştirilmiştir.

 

 

 

Sanayi ve Ticaret :

 

Organize Sanayi Bölgesi imar uygulaması yapılmıştır.

 

Yol  :

17 km beton parke ve asfalt yol yapılarak hizmete sunulmuştur.

Muhtelif yerlerde yol çalışmaları ve bakımları devam etmektedir.

 

Ağaçlandırma :

 

İlçemize güzel bir görünüm verebilmek ve yeşil alanları artırabilmek için çalışmalarımız devam etmiştir.

            Sosyal tesis çevresi ağaçlandırılmış ve bakımları devam etmektedir.

 

Fen işleri :

 

            Yeniden yapılması programa alınan Çerkeş Hükümet Binası yıkımı tamamlanmış, hafriyatı kaldırılmış ve temeli kazılmıştır.

            Sokak tabelaları yenileme çalışmaları büyük ölçüde tamamlanmıştır.

            Cumhuriyet Mahallesinde bulunan mezarlık alanı genişletilmiş, ağaçlandırılmış ve etrafı çevrilerek gereken ilgi gösterilmiştir.

            Dikmenkırı Mevkiindeki çöp depolama alanı etrafı kafes tel ile çevrilmiştir.

Özetlediğimiz çalışmalar dışında günlük belediye hizmetleri aksatılmadan yürütülmektedir.

 

Veterinerlik :

 

            Mevcut mezbahaya soğuk hava deposu ilave edilerek modern bir hale getirilmiştir.

            Modern ekipmanları ve ekibi ile sinekle mücadele 2008 yılında başarı sağlanmıştır.

 

Kültür ve Sosyal İşler :

 

            Kuruluşu çok eskilere dayanan Çerkeş Spor Belediye bünyesine alınıp ‘’Çerkeş Belediye Spor ‘’ olarak Çankırı Amatör Futbol karşılaşmalarında İl Şampiyonu olmuştur ve Nevşehir’de düzenlenen Bölgeler Arası Turnuvaya katılmıştır.

            Çerkeş Belediye Başkanlığı resmi internet sitesi www.cerkes.bel.tr tamamlanarak aktif hale getirilmiştir.

            Bir kültür hizmeti olarak ‘’Çerkeş 2008’’ kitabı hazırlanıp halkımızın hizmetine sunulmuştur.

 

Üyelik Menü
Üye adı :    
Şifre :    
  
  Üye olun    
  Şifremi Unuttum   
Sohbet Ve Oyun
Anket
Bu site sizce nasıl olmuş ?
Çok güzel
Güzel
Normal
Biraz kötü
Çok kötü
Reklam
Hava Durumu
ISTANBUL
Çankırılı Sanatçılarımız
Yusuf ÖZDEMİR
Turgay BAŞYAYLA
Metin GÜL
Neşe DİLEKÇİOĞLU
Sami YALÇIN
Remzi RECEP (Sazende Remzi)
Çankırılı Şaban
Kızılırmaklı Ayhan
Takvim
Gerekli Bilgiler
Anasayfa  İletişim